Fundusze Private Equity (II część PE)

 w Inwestycje

W I części artykułu mocniej zagłębiliśmy się w kwestie funkcjonowania funduszy pirvate equity. Omówione zostały dane statystyczne oraz początkowa ich historia. Wiemy też, w jakie gałęzie i branże najchętniej inwestują PE i z jakim efektem. W II części przedstawię argumenty za tym, dlaczego warto zainteresować się funduszami, szczególnie PE oraz scharakteryzuję ich główne zalety. Zapraszam serdecznie na kolejny firmowy materiał blogowy.

I. Dlaczego warto zainwestować w PE?

To pytanie zadaje sobie wielu inwestorów oraz ludzi, którzy posiadają swoje oszczędności i chcieliby je bezpiecznie pomnożyć. Rynek usług finansowych oferuje tak wiele różnych narzędzi, dzięki, którym możemy pozyskać dodatkowe aktywa pieniężne. W pierwszej kolejności większość pomyśli o instytucji bankowej lub skarbie państwa jako gwarancji pewnego zysku. Owszem, można tak założyć, natomiast przewidywany zysk z lokaty, konta oszczędnościowego czy obligacji skarbowych będzie tak niski, że mówiąc potocznie „zje” go inflacja i klient w efekcie straci na wartości. W związku z tym, duże grono inwestorów zaczęło poszukiwać innych form pomnażania kapitału. Część osób skupiła się na zakupie nieruchomości w postaci mieszkań do wynajęcia lub jako apartamenty. Wynajem nowych lokali mieszkalnych jest w stanie uzyskać od 4% do nawet 6% stopy wzrostu. Osiągniecie takiego poziomu rentowności jest obecnie bardzo trudne co jest związane z bardzo dobrą lokalizacją zakupionej nieruchomości jak i komfortowym zapleczem infrastrukturalnym. Niestety nie jest to takie łatwe, ze względu na fakt rosnących cen nieruchomości. W konsekwencji ceny odbijają się na wzroście czynszu oraz tym, że wynajmujący stale poszukują lepszej i tańszej opcji wynajmu lub w konsekwencji decydują się na kupno własnego mieszkania. Można zainwestować oraz zarobić, ale nie będą to gwarantowane zyski i takie, z których byśmy byli bardzo zadowoleni. Dodatkowo, jak wskazuje raport pt. „Polak Oszczędny. Dlaczego przechodzimy obojętnie obok zysków?”, większość osób posiadających oszczędności lokuje je najczęściej w instrumentach bankowych, co niekoniecznie jest dobrym wyjściem dla naszych pieniędzy. W teorii zyskami od kilku do kilkuset złotych, ale w praktyce nie zmieni to naszej sytuacji.

W tym miejscu należy postawić kropkę i przejść do zalet funduszy inwestycyjnych typu private equity, które działają trochę inaczej niż znane nam instrumenty finansowe. Poniżej kilka głównych zalet PE:

  • Fundusz inwestycyjny skupiony jest przede wszystkim na wsparciu długofalowym i przewidywanym rozwoju, w przeciwieństwie do instytucji bankowej, która skoncentrowana jest na bliższej teraźniejszości.
  • Fundusz stale poszukuje okazji inwestycyjnych i rozwiązań nieszablonowych oraz podejmuje decyzje związane z planami na przyszłość spółki. Tego rodzaju działania zazwyczaj unikają banki.
  • Fundusz wspiera wybraną spółkę potencjałem ludzkim zwiększając istotnie wartość przedsiębiorstwa. Ponadto, firma zyskuje wiarygodność oraz korzystnie wpływa na wizerunek krajowy, a nawet zagraniczny.
  • Przedsiębiorstwo wsparte przez fundusz inwestycyjny zyskuje specjalistów ze środowiska finansowego, zarządczego oraz marketingowego. Samodzielne pozyskanie takiego potencjału byłoby dla samej firmy długotrwałym i kosztownym procesem.
  • Podmiot, który uzyskuje zaplecze ludzkie oraz finansowe od funduszu, ma szanse na stworzenie perspektywicznej strategii rozwoju oraz wzrostu. Budowa samodzielnie struktury modelu finansowego przedsiębiorstwa to pracochłonny i długotrwały proces. Firma wsparta przez fundusz ma dużo łatwiej i posiada większe możliwości realizowania planów czy pomysłów, a następnie ich realizacji.
  • Wejście środków funduszowych do spółki, to również większy poziom zdolności kredytowej samego przedsiębiorstwa. Dzięki temu pojawiają się możliwości uzyskania jeszcze większych środków na rozwój, dzięki kredytowaniu pewnych obszarów działalności.

Oczywiście nie są to wszystkie zalety funduszy PE, a tylko te najbardziej widoczne i wyraziste. Perspektywa inwestującego jak i samego przedsiębiorstwa jest odmienna i każdy zyskuje na czym innym. Jako uczestnicy funduszu powierzamy swój kapitał finansowy w ręce ekspertów, którzy wiedzą jak zainwestować pieniądze, aby te skutecznie zaprocentowały w przyszłości dając zyski inwestorom. Oczywiście, horyzont czasowy takiej inwestycji jest dłuższy niż w przypadku tradycyjnych, bankowych form oszczędzania. Zazwyczaj okres inwestycyjny trwa między kilka lat do nawet 10, w przypadku strategicznych inwestycji, wymagających sporych nakładów finansowych oraz czasowych. Dla inwestorów, którzy chcą zarobić dużo więcej niż oferuje bank lub obligacje skarbowe to fundusz inwestycyjny jest rozwiązaniem skrojonym na miarę.

II. Jak skonstruować portfel inwestycyjny PE?

Dobrze skonstruowany portfel inwestycyjny PE składa się z wielu narzędzi finansowych. Nigdy nie jest to jeden instrument. Zarządzający portfelem inwestycyjnym PE skupiają swoją uwagę na kilku niezależnych projektach i wielu okazjach inwestycyjnych. Często przed określeniem poszczególnych celów oraz planów, przeprowadzona jest dokładna analiza w formie due diligence, gdzie badana jest kondycja finansowa, prawna oraz podatkowa potencjalnej inwestycji. Do portfela inwestycyjnego możemy, np. alokować projekty nieruchomościowe. Tutaj, nie tylko ważne są nowe inwestycje od podstaw, ale także te związane z rynkiem wtórnym. Oprócz nieruchomości, do portfela warto dołączyć akcje spółek czy obligacje. Te instrumenty są ciekawym wypełnieniem portfela i jego pewnej dywersyfikacji. Każdy z funduszy stosuje inną strategię inwestycyjną i upatruje zysku w innych instrumentach. Od czego najlepiej zacząć? Przede wszystkim od szczegółowej analizy rynku. Bez niej bardzo ciężko myśleć o budowie struktury całego portfela. Posiadanie dobrej grupy specjalistów z dziedziny finansów i prawa do najważniejszy fundament budowy każdej inwestycji. Ścisła wiedza finansowa oraz dobre rozeznanie rynku jest konieczne, aby myśleć o portfelu i dalej o funduszu inwestycyjnym.

III. Dlaczego fundusze PE sprzedają dobrze rokujące spółki?

Znając już branże finansową wiele osób zadaje sobie to pytanie. Skoro firma ma dobre wyniki i stale się rozwija przynosząc nowe kontrakty, po co ją sprzedawać nowemu właścicielowi? Można przecież dalej czerpać zyski i poszerzać jej ekspansję. Pamiętajmy, ze fundusz posiada środki finansowe od swoich inwestorów, którymi są osoby fizyczne, banki czy inne instytucje. Każda z wytypowanych inwestycji i lokowanie środków w wybraną firmę posiada określony, zazwyczaj stały horyzont czasowy. Oznacza to, że inwestorzy w swoim czasie będą chcieli zwrotu zainwestowanych środków z wypracowaną nadwyżką, by przeznaczyć je na inne cele. Ewentualnie, inwestorzy będą chcieli ulokować swoje aktywa pieniężne w nową spółkę za pośrednictwem wybranego funduszu private equity. Co więcej, każdemu z indywidualnych inwestorów, przede wszystkim zależy na powiększeniu stopy zwrotu z danego projektu inwestycyjnego. W konsekwencji, każdy z funduszy na rynku rywalizuje z innymi o to, aby to właśnie jego wybrali zainteresowani inwestorzy. W związku z tym, musi ich przyciągnąć ciekawym projektem, a następnie w odpowiednim czasie spieniężyć go i zacząć myśleć o nowych rozwojowych przedsięwzięciach. Ważne jest, aby pamiętać, że sam udział funduszu typu PE w danej spółce potwierdza tylko, że wybrana firma posiada odpowiednio wysoki potencjał rozwoju. Zarządzanie przez fundusz danym podmiotem odbywa się do momentu sprzedania jej udziałów należących do funduszu.

Płaszczyzna funduszy to temat bardzo rozległy, ponieważ każdy zarządzający funduszem posiada inną strategie, skupia się na czym innym i gdzie indziej upatruje okazji inwestycyjnych. Wszystkich zainteresowanych zapraszam do kontaktu z naszymi specjalistami finansowymi, którzy pomogą wybrać odpowiedni profil inwestycyjny z akceptowalnym poziomem ryzyka oraz przemyślaną charakterystyką. Jeśli jesteście Państwo zainteresowani pomnażaniem swoich oszczędności za pomocą funduszu inwestycyjnego, to zapraszam do kontaktu z naszymi ekspertami w dziedzinie private equity i venture capital, którzy pomogą wybrać odpowiedni kurs inwestycyjny. Zapraszamy również przedstawicieli firm i start-upów do kontaktu z nami w sprawach finansowania swoich inwestycji oraz koncepcji biznesowych. Jesteśmy otwarci na różne formy współpracy.

Przygotował i opracował: Finance Project Manager Arionn Investment.

Polecane posty
KONTAKT