Podsumowanie rynku akcji w 2018 roku

 w Inwestycje, Newsletter

Miniony rok nie był zbyt udany dla giełdowych inwestorów. Małe i średnie spółki na GPW poradziły sobie zdecydowanie gorzej, niż duże, które wykazały się większą stabilnością.

2018 okazał się nie najlepszy dla indeksów blue chipów, zarówno na rynku polskim jak i amerykańskim. WIG20, który skupia 20 największych spółek akcyjnych w przeciągu 12 miesięcy, począwszy od 28 grudnia 2017 do 28 grudnia 2018 zniżkował o 8,2%. W tym samym okresie amerykański indeks SP500, w skład którego wchodzi 500 przedsiębiorstw o największej kapitalizacji, notowanych na New York Stock Exchange i NASDAQ spadł o 7,3%.

Na Polskim rynku bessa najbardziej widoczna była na indeksie sWIG80, który skupia małe spółki. Indeks stracił, aż 27,2%, co przekłada się na utratę całej wartości, którą zdobył przez trzy wzrostowe lata 2015-2017. Ponadto, sWIG80 osiągnął tegoroczne minimum 21 grudnia osiągając 10 420,91 pkt., schodząc przy tym na najniższy poziom od kwietnia 2013 r.

Mniejszą stratę wykazał indeks średnich spółek mWIG40, który w 2018 roku stracił 19,4%. Był to jednak pierwszy spadkowy rok od 2011 roku.

Wnioskować można, że przyczyną spadków, oprócz czynników politycznych, słabnącego entuzjazmu inwestorów oraz wydarzeń takich jak GetBack, wyniki wielu spółek okazały się rozczarowujące, co najbardziej można było zauważyć w sektorze przemysłu chemicznego (WIG-Chemia), bowiem tam można było zauważyć stratę wynoszącą 38%.

O ponad 30% spadły, także WIG-Motoryzacja oraz WIG-Budownictwo.

Spółki budowlane zmagały się z wyższymi cenami materiałów oraz surowców, niesprzyjającymi warunkami na rynku pracy, co wiązało się z problemem ze znalezieniem pracowników, wzrostem płac i kosztów podwykonawstwa.

Z kolei branża motoryzacyjna musiała stawić czoła globalnym problemom. Stany Zjednoczone pod władzą Donalda Trumpa wprowadziły cła na stal i aluminium. Ponadto groźby związane z objęciem taryfami samochodów produkowanych w Unii Europejskiej miały swoje wyraźne odbicie na wynikach powyższych indeksów.

Liderzy wzrostów na GPW

Największym wygranym w roku 2018 na warszawskiej giełdzie okazała się spółka LOTOS (LTS), która wzrosła o 50% w ciągu 12 miesięcy. Na drugim miejscu natomiast stanął CDProjekt (CDR) ze wzrostem na poziomie 47% w tym samym okresie.

Powodem do wzrostu spółki paliwowej LOTOS były zadowalające wyniki finansowe, na co składała się wysoka marża rafineryjna, która wzrosła o blisko 2 dolary na baryłce ropy. Jednak przede wszystkim ogłoszenie fuzji z PKN ORLEN było powodem entuzjazmu inwestorów.

Na wzrosty spółki CDProjekt, także złożyło się kilka czynników. Były to między innymi dobre wyniki finansowe, ogłoszenie mniejszych prowizji od sprzedaży gier na platformie Steam, entuzjazm oraz oczekiwania inwestorów związane z nadchodzącą grą Cyberpunk 2077 oraz ogólna hossa na rynku gier.

Nadchodzący 2019 rok

Cały 2019 rok dopiero przed inwestorami. Warto jednak spojrzeć na pierwszy możliwy katalizator popytu jaki może wystąpić na GPW. Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to system dobrowolnego oszczędzania, który przede wszystkim ma na celu polepszenie stanu życia w momencie osiągnięcia wieku emerytalnego, będzie miał wpływ także na rynek kapitałowy, ponieważ właśnie tam będą inwestowane środki zebrane w ramach projektu. Choć nie będą one ogromne, to nadal jest to spory zastrzyk gotówki, który może przyczynić się do wzrostów kursu spółek notowanych na giełdzie, a już przede wszystkim powinien zatrzymać spadki indeksów.

Przygotował i opracował: Filip Niedziela

Polecane posty
KONTAKT